Academische opening 2019
Voor het eerst sinds de splitsing van beide universiteiten een halve eeuw geleden, gaven de VUB en ULB samen de aftrap voor het nieuwe academiejaar. Omdat er twee jubileums te vieren waren, 185 jaar ULB en 50 jaar VUB, deden ze dat in het Jubelpark, met onder de 7000 gasten ook Koning Filip.
Veel gasten waren nog aan het binnensijpelen toen, op de tonen van het VUB-orkest, de eretribune volliep. Na tal van politici en andere piefen volgde een stoet van toga’s: rectoren, vicerectoren en voorzitters van de raden van bestuur. Uiteindelijk rolde ook de slee van de Koning — te herkennen aan nummerplaat “1” — de kasseien op. Voor het protocol moesten alle aanwezigen rechtstaan, vertelde MC van dienst Annabelle Van Nieuwenhuyse — bekend van Couleur Café. Na wat ongemakkelijk handjesgeschud vervoegde de koning de eretribune, waar de VUB- en ULB-delegaties wel samen, maar toch opvallend gescheiden links en rechts neerzaten.
De openingsrede van rectoren Caroline Pauwels en Yvon Englert, was — voor hun doen — uitgesproken krachtig. Onder het motto ‘vrij denken sans frontières – penser librement zonder grenzen’ hielden ze een pleidooi voor meer samenwerking tussen gemeenschappen. De rectoren verklaarden hun liefde voor ons land als een goede plek om te leven, hoewel we erover moeten waken dat dit voor alle burgers zo blijft. Ze loofden verder Brussel, als living lab voor studenten en onderzoekers, en de universiteiten, in 185 jaar beloond met zes Nobelprijzen.
Oude taart
Na de openingsrede reikte de Koning drie prijzen uit aan studenten die een bijzondere bijdrage leverden aan de samenwerking en dialoog tussen de gemeenschappen. Studenten Ellen Van Begin (VUB) en Louis Cornet (ULB) kregen een prijs voor hun deelname aan de taaltandem VUB-ULB, waarbij studenten van beide universiteiten elkaar helpen hun taal te leren. Ook de voorzitters Davide Militello en Baptiste Conversano van het Brussels Studentengenootschap (BSG) en de Association des Cercles Etudiants (ACE) ontvingen een prijs voor de inzet van hun organisaties voor het Brusselse studentenleven. De laatste prijs van de avond ging naar zes studenten voor hun ontdekking van unieke bouwplannen van het Brusselse justitiepaleis.
Doordat de aanwezigen voornamelijk op taart- of drankjesjacht waren, of al waren vertrokken, speelden de artiesten van het festival voor een beperkt publiek. Er waren concerten van Straz, Blu Samu, l’Or du Commun, DJ Fox Adam en Kara. Tussendoor waren er, om af te kicken, nog een aantal speeches voorzien. Onder andere van de voorzitters van de studentenraden van beide universiteiten. Voorzitter ad interim Sofie Férauge sprak namens de VUB-studentenraad. Onder het motto “alle kindjes vriendjes” gaf ze een pleidooi om lief te zijn en compassie te tonen voor elkaar, maar ook voor onszelf.
0 Comment